آموزش ماساژ کودکان؛ چگونه کودکتان را ماساژ دهید

خبرنامه‌ی ناردانام؛ مجله‌ی سلامت و زیبایی

ماساژ صحیح و اصولی می تواند کودک شما را آرام کرده و آرامش بخش باشد. راهنمای گام به گام ماساژ کودک را دنبال کرده و بهترین تکنیک های ماساژ کودک را بیاموزید.

بهترین زمان ماساژ کودکان؟

بهترین زمان  ماساژ کودکان وقتی است که کودک در حالت بیداری است، بعد از خوردن غذا یا زمانی که نیاز به چرت زدن دارد این کار را انجام ندهید. زمانی که کودکتان آمادگی ماساژ دارد از یک حوله و یک کاسه ی کوچک روغن مخصوص ماساژ استفاده نمایید. اگر کودکتان قبل از اتمام ماساژ شروع به گریه کرد نشان می دهد که علاقه ای به ماساژ ندارد و فقط نیاز به نوازش دارد. پس ماساژ را متوقف کرده و شروع به نوازش نمایید.

آموزش ماساژ کودکان


ران ها

ران های کودک محل خوبی برای شروع ماساژ است . چراکه حساسیت پاها نسبت به برخی از اعضای بدن کمتر است. با استفاده از کمی روغن ، دستان خود را به دور یکی از رانهای او بپیچید و دست خود را به آرامی فشار دهید ، انگار که دارید پای او را “می دوشید” ، به پایین فشار دهید. پاها را عوض کرده و تکرار کنید.

پاها

یکی از پاها را برداشته و به آرامی چند بار در جهت  عقربه ساعت بچرخانید، سپس بالای پای او را از مچ پا به سمت انگشتان پا بکشید. پای دیگر را نیز همانند تصویر ماساژ دهید.

کف پا

 به وسیله ی انگشست شصت خود دایره وار کف پای کودک را ماساژ دهید.

انگشتان پا

مرحله ی نهایی انگشتان پا می باشد. هر کدام از انگشتان را در میان انگشتان شصت و اشاره خود بگیرید به آرامی انگشتان را در میان انگشتان خود بلغزانید. این کار را برای تمامی انگشتان انجام دهید.

بازوها

یکی از بازوهای او را در دستان خود بگیرید و حرکت دوشیدن شیر ​​را از زیر بغل تا مچ دست تکرار کنید. سپس، دست او را بگیرید و به آرامی مچ دست خود را بچرخانید. بازوها را عوض کرده و اینکار را تکرار کنید.

دست ها

 به وسیله ی انگشست شصت خود دایره وار کف دست کودک را ماساژ دهید.

انگشتان دست

هر کدام از انگشتان دست را در میان انگشتان شصت و اشاره خود بگیرید به آرامی انگشتان را در میان انگشتان خود بلغزانید. این کار را برای تمامی انگشتان انجام دهید.

 

قفسه سینه

دستان خود را به آرامی روی قفسه ی سینه ی کودک خود قرار دهید.به آرامی انگشتان خود را به سمت بیرون حرکت دهید. این کار را چند بار انجام دهید.

 

 

 

سینه (ادامه)

یک دست را از بالای سینه او صاف بگذارید. آن را به آرامی تا ران رانش دهید. حرکت را با دستان متناوب ، چندین بار تکرار کنید.

پشت

کودک خود را روی شکم او بچرخانید. با استفاده از نوک انگشتان ، حلقه های ریز در هر دو طرف ستون فقرات وی را از گردن به سمت باسن حرکت دهید.

پشت (ادامه)

ماساژ خود را با چند حرکت طولانی و محکم از شانه های او تا انتهای پاها پایان دهید. بعد از اتمام کار ، پوشک او را بپوشانید و او را بغل کنید یا به او شیر دهید. او احتمالاً خسته خواهد شد!