افسردگی پس از زایمان در مردان

خبرنامه‌ی ناردانام؛ مجله‌ی سلامت و زیبایی

آیا پدرها هم احساس افسردگی می کنند؟

به طور کلی افسردگی پس از زایمان در مردان از هر 10 نفر  شامل یکی از آنها می شود. به احتمال زیاد پدران (و مادران) در اولین سال زندگی کودک خود دچار افسردگی بعد از زایمان می شوند.

نرخ افسردگی در اولین سال میان والدین متفاوت است. به نظر می رسد پدران وقتی کودکشان بین سه ماه و شش ماهه است بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند. سن شما نیز نقش دارد. پدر بودن در 20 سالگی می تواند خطر ابتلا را افزایش دهد ، زیرا پدران جوان به احتمال زیاد بیشتر افسرده می شوند.

چگونه می توان فهمید که افسردگی بعد از زایمان(PND) دارم؟

علائم افسردگی از پدری به پدر دیگر متفاوت است. اگر همسرتان مبتلا به PND است، احتمالاً شما هم دچار افسردگی خواهید شد. در صورت داشتن PND ممکن است رابطه شما و همسرتان با مشکل روبرو شود. بعضی از پدرها می گویند احساس می کنند هر کاری انجام می دهند اشتباه است و شریک زندگی آنها هرچه را که می گویند اشتباه برداشت می کند.

بنابراین اگر عزت نفس خود را از دست داده و احساس درماندگی کنید، مخصوصا اگر اولین کودک باشد ، قابل درک است. اگر دارای افسردگی باشید احساس ضعف و ناامیدی خواهید داشت.همچنین ممکن است علاقه و لذت کمی در انجام کارهایی  که قبلاً از آنها لذت می بردید ، پیدا کنید.

برخی از علائم افسردگی پس از زایمان در مردان:

 • معاشرت کمتر و دوری از دوستان
 • تغییر در اشتها (معمولاً کمتر غذا خوردن)
 • دردهای غیرقابل توضیح
 • احساس اضطراب یا نگرانی
 • انجام ندادن درست هیچ کاری
 • عدم علاقه به رابطه جنسی
 • از دادن انرژی
 • مشکل خواب

اگر هرکدام از این علائم را دارید، به این فکر کنید که چه مدت چنین احساسی دارید. همه ما مخصوصاً به عنوان والدین جدید یکی دو روز بد داریم. اما اگر حداقل به مدت دو هفته از این احساسات راحت نبوده اید ، یا خیلی راحت بوده اید ، ممکن است PND داشته باشید.

علت PND چیست؟

 علت دقیق افسردگی پس از زایمان در مردان مشخص نیست. ممکن است شما در خانواده خود سابقه افسردگی داشته باشید. فشار مسئولیت های جدید، نگرانی های مالی، یا استرس در محل کار، ممکن است باعث بروز این مشکل شود.

وقتی برخی از تغییرات زندگی در سال اول تولد کودک جمع می شود، قابل درک است که برخی از مردان ادامه کار را سخت می دانند. این تغییرات می تواند شامل خانه نشینی، شروع کار جدید، ساعات طولانی کار، خواب کم و کنار آمدن با افت درآمد مشترک باشد. سپس عادت به بچه دار شدن و تغییر روابط با همسر و خانواده وجود دارد.

برای کمک به فهمیدن اینکه چه چیزی افسردگی پس از زایمان در مردان را افزایش می دهد تحقیقات بیشتری باید انجام شود. اما از تحقیقات انجام شده تاکنون ، کارشناسان فکر می کنند موارد زیر ممکن است در ایجاد PND جمع شوند:

 • در دوران بارداری بسیار مضطرب یا افسرده باشید
 • بروز مشکلات خواب با تولد کودک
 • داشتن نوزادی که زیاد گریه می کند
 • پدر دوقلو بودن

چگونه می توانم به خودم کمک کنم؟

اول از همه، باید درک کنید که PND چگونه به عنوان پدر بر احساسات شما تأثیر می گذارد. یکی از علائم افسردگی پس از زایمان در مردان می تواند احساس جدا شدن از امور روزمره باشد. شما ممکن است با کودک خود ارتباط برقرار نکنید ، این امر شما را برای هماهنگی با نیازهای او سخت می کند. هنگامی که کودک شما سعی در برقراری ارتباط با شما دارد ممکن است کمتر بتوانید به او پاسخ دهید زیرا ، قابل درک است که شما درگیر مشکلات خودتان هستید.

سعی کنید کودک خود را برای پیاده روی کوتاه با کالسکه به بیرون ببرید. با این عمل علاوه بر این که همسرتان زمان استراحت دارند، شما را به تحرک وا می دارد و به شما و کودک کمک می کند تا دلبستگی خود را به یکدیگر تقویت کنید. این روشهای کنار آمدن برای شما و خانواده شما بسیار بهتر از غرق شدن در کار یا مشکلات می باشد.

PND چگونه درمان می شود؟!

اگر سعی کرده اید به خود کمک کنید تا احساس بهتری داشته باشید و نتیجه ای نداشته است ، پس بهتر است به پزشک عمومی مراجعه کنید. در صورت رجوع به پزشک عمومی می توانید با دادن آزمایش، سلامت جسمانی خود را نیز بررسی نمایید تا کم کاری تیرویید نیز رد شود.

درمان های افسردگی متفاوت است. در ابتدا پزشک عمومی ممکن است به شما پیشنهاد دهد که با روش های خودیاری ادامه دهید و یک یا چند راهکار توصیه کند.