بریچ جنین یا قرار گیری وارونه کودک

خبرنامه‌ی ناردانام؛ مجله‌ی سلامت و زیبایی

بریچ به معنی این است که سر کودک رو به پایین قرار می گیرد این وضعیت معمولا در سه ماهه سوم اتفاق می افتد. اگر کودک شما در حالت بریچ قرار دارد ممکن است سر او به زیر دیافراگم شما فشار وارد کند و  هنگام نفس کشیدن احساس ناراحتی کنید. همچنین ممکن است چند ضربه ی تیز به مثانه ی خود حس کنید.

اگر اولین زایمان شما است، احتمالاً کودکتان تا حدود هفته 36 بارداری در لگنتان به حالت سر به پایین قرار می گیرد. در پایان بارداری ، فقط حدود سه درصد از نوزادان در وضعیت بریچ باقی می مانند.

اگر کودک نزدیک به پایان بارداری بریچ کند چه می شود؟

بیشتر نوزادان بریچ با سزارین متولد می شوند. قبل از رسیدن به آن مرحله ممکن است سر کودک به سمت پایین برگردد. برخی از مادران از روش های طبیعی برای تشویق کودک خود به چرخش امتحان می کنند. برای این کار باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک قبل از زایمان تلاش می کند جنین در داخل رحم بچرخد و برای این کار از روش چرخش سفالیک خارجی یا ECV استفاده می کند.

ECV معمولاً از 36 هفتگی برای نوزاد اول و از 37 هفتگی برای نوزادان بعدی ، ارائه می شود. این عمل برای تمامی مادران پیشنهاد نمی شود، اگر که دوقلو دارید و یا خونریزی واژینال داشته اید این عمل به شما پیشنهاد نمی شود.

ECV زمانی پر کاربرد می باشد که قبلاً زایمان کرده باشید و یا مایعات آمنیوتیک زیادی داشته باشید. با این حال گاهی اوقات، کودک از تکان خوردن امتناع می ورزد ، یا دوباره به حالت بریچ می چرخد ​​(بریچ مداوم).

چرا سزارین پیشنهاد می شود؟

بیشتر نوزادان بریچ با سزارین متولد می شوند زیرا بسیاری از کارشناسان این روش را ایمن ترین روش برای تولد نوزادان بریچ می دانند. عمل سزارین به عوامل زیر بستگی دارد:

 • اینکه آیا ECV موفقیت آمیز است یا خیر
 • موقعیت دقیق کودکتان که در حالت بریچ قرار دارد
 • نتیجه ی اصلی که توسط پزشک مطرح می شود

در صورت انجام سزارین به شما توصیه می شود:

 • پاهای کودکتان در زیرش قرار بگیرد یا در حالت زانو زده باشد( هر چند این حالت ها غیر معمول می باشد)
 • شما انتظار اولین دوقلو های خود را دارید که در حالت بریچ  قرار دارد
 • شما دچار پره اکلامپسی هستید که به این معنی است که سلامتی شما یا کودک شما در معرض خطر است.( یک اختلال در دوران بارداری میباشد که چندین ارگان بدن را درگیر می کند و در پنج تا هفت درصد از بارداری ها رخ می دهند. این بیماری می تواند باعث عوارض جنینی و مادری شود. این عارضه بعد از هفته بیست بارداری معمولا بروز می کند که با افزایش فشار خون مادر یا همراه با پروتئینوری (دفع پروتئین در ادرار) مشخص می گردد)
 • وزن تقریب کودکتان بالای 4 کیلوگرم باشد.
 • وزن تقریبی کودکتان زیر 2 کیلوگرم می باشد.
 • کودک در حالت خاصی قرار دارد. یعنی دارای پشت کشیده که سر رو به عقب قرار می گیرد.
 • زایمان شما قبلا نیز سزارین بوده است
 • پزشک تشخیص داده است که لگن شما باریک است

انجام سزارین برای نوزاد بریچ امکان برنامه ریزی دقیق تولد کودک را امکان پذیر می کند. بنابراین امکان زایمان راحتی برایتان مقدر خواهد شد.

چه چیزی احتمال تولد واژینال را افزایش می دهد؟

 • اگر مایل به زایمان واژینال هستید ، پزشک در صورتی از انتخاب شما حمایت می کند که:
 • شما قبلا به صورت واژینال زایمان کرده اید.
 • یک پزشک آموزش دیده و باتجربه در تولد بریچ حضور داشته باشد.

با پزشک خود باید درباره خطرات و مزایای سزارین و زایمان واژینال صحبت کنید. این همچنین باید شامل بحث در مورد نوع زایمان واژینال باشد. 

اگر به زایمان زودرس برسم چه کنم؟

بسیاری از متخصصان زنان و زایمان ترجیح می دهند نوزادان زودرس بریچ با سزارین متولد شوند، اگر هیچ عارضه دیگری وجود نداشته باشد، زایمان واژینال باید گزینه قطعی برای نوزادان نارس زودرس باشد. تصمیم نهایی را هم شما و هم پزشك باید اتخاذ كنند.

اگر کودک من بریچ باشد ، آیا می توانم در خانه زایمان کنم؟

زایمان در خانه توصیه نمی شود زیرا زایمان های بریچ واژینال بیشتر در معرض خطر عوارض می باشند. با این حال ، بسیاری از واحدهای زایمان سعی در حمایت از زنان در انتخاب خود دارند ، به شرطی که مادر از تمام خطرات موجود آگاه باشد.