تغذیه دوران بارداری؛ 17 تا 20 هفته | در دوران بارداری چقدر باید وزن اضافه کنم؟

خبرنامه‌ی ناردانام؛ مجله‌ی سلامت و زیبایی

تغذیه دوران بارداری؛ 17 تا 20 هفته

بهتر است به تدریج وزن اضافه کنید. بیشتر خانم ها در طی بارداری چیزی بین 10 کیلوگرم و 12.5 کیلوگرم (22 پوند تا 26 پوند) وزن اضافه می کنند. به خاطر داشته باشید که افزایش وزن از زن به زن دیگر متفاوت است. در عوض سعی کنید یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. چربی و قند اشباع بیش از حد نخورید و مطمئن شوید که موارد زیر را شامل می شود:

  • غلات کامل مانند برنج قهوه ای و نان های سبوس دار و سایر مواد غذایی نشاسته ای مانند سیب زمینی
  • میوه و سبزیجات فراوان (حداقل پنج وعده در روز)
  • غذاهای پروتئینی و لبنی
  • غذاهای غنی از چربی های سالم مانند آووکادو ، ماهی روغنی (بیش از دو  وعده در هفته) ، آجیل و دانه ها

ممکن است شما در طی سه ماهه اول وزن زیادی اضافه نکرده باشید ، اما با رشد کودک باید وزن شما در سه ماهه دوم به طور پیوسته افزایش یابد.

تغذیه دوران بارداری؛ 17 تا 20 هفته
تغذیه دوران بارداری؛ 17 تا 20 هفته| استفاده از سبزیجات و ماهی و میوه های تازه در دوران بارداری مفید می باشد.

چرا به اسیدهای چرب امگا 3 نیاز دارم؟

اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی برای رشد مغز و چشم کودک شما مهم است. همچنین در طولانی مدت برای قلب شما مفید هستند. سعی کنید هفته ای دو وعده ماهی بخورید.

ماهی های روغنی مانند ماهی خال خالی ، ماهی آزاد و ساردین منابع خوبی از پروتئین ، ویتامین ها و مواد معدنی و همچنین اسیدهای چرب امگا 3 هستند. اما از آنجا که ممکن است حاوی برخی از آلاینده های سطح پایین نیز باشد ، به خانم های باردار توصیه می شود بیش از دو وعده ماهی روغنی در هفته نداشته باشند.

اگر گیاه خوار هستید ، می توانید اسیدهای چرب امگا 3 را از غذاهایی مانند توفو ، لوبیای سویا ، گردو ، سبزیجات سبز برگ ، تخم مرغ ، شیر ، پنیر و دانه کنجد دریافت کنید. همچنین می توانید مکمل مشتق شده از جلبک ها را امتحان کنید. ماهی های روغنی با تغذیه از جلبک ها امگا 3 خود را بدست می آورند.