برای تقویت چشمان خود رنگین کمان بخورید! | آیا امروز میوه ها و سبزیجات رنگین کمانی خود را خورده اید؟

خبرنامه‌ی ناردانام؛ مجله‌ی سلامت و زیبایی

میوه ها و سبزی های رنگی مواد مغذی مختلفی دارند که برای سلامتی شما مفید هستند. خوردن میوه و سبزیجات با طیف رنگین کمان مخصوصا آنهایی که دارای کاروتنوئید لوتئین هستند برای سلامتی مناسب هستند.

این میوه ها می توانند از چشم شما در برابر نورهای مضر محافظت کنند و همچنین باعث سلامت چشم در هر رده ی سنی باشند.

برای داشتن بدن سالم و قوی و هم چنین حفظ سلامت توجه به نکاتی ضروری می باشد.

با خواندن این مقاله متوجه می شوید چه مواد غذایی را باید وارد رژیم غذایی خانواده کنید.

خوردن میوه ها و سبزیجات رنگین کمانی را فراموش نکنید.
برای چشمان خود رنگین کمان بخورید!،خوردن میوه و سبزیجات با طیف رنگین کمان مخصوصا آنهایی که دارای کاروتنوئید لوتئین هستند برای سلامتی مناسب هستند

لوتئین و تقویت چشمان

کاروتنوئید به صورت طبیعی در میوه و سبزیجات وجود دارد. این مواد به محافظت از سلولها در مقابل آسیبها می پردازد. لوتئین یکی از دو کاروتنوئید موجود در چشم انسان است که در نقطه بحرانی شبکیه که نور را دریافت و جذب می کند متمرکز می شود.

لوتئین به دو روش کار می کند. نور بالقوه آسیب رسان (به ویژه نور آبی) را جذب می کند و از آسیب اکسیداتیو محافظت می کند.

مطالعات همچنین نشان می دهد که لوتئین می تواند به ترتیب 35 درصد و 40 درصد خطر ابتلا به آب مروارید را که دلیل اصلی اختلال بینایی در بزرگسالان است، کاهش دهد.

استفاده از مواد مغذی مهم را در رژیم غذایی خانواده را تقویت کنید. خانواده خود را تشویق کنید تا رنگین کمانی از میوه ها و سبزیجاتی که برای تقویت چشمان آنها مفید است را بخورند.  اگر باردار یا شیرده هستید ، به یاد داشته باشید که کودک فقط از طریق رژیم غذایی شما می تواند لوتئین دریافت کند).

این لیست رنگارنگ از غذاهای غنی از لوتئین را به خاطر داشته باشید:

قرمز: 

سیب (و همچنین انگور قرمز) می تواند میزان مصرف لوتئین را افزایش دهد. فلفل قرمز و هندوانه ، سرشار از ویتامین های A و C ، نیز می توانند سلامت چشم را تقویت کنند.

نارنجی:

فلفل دلمه ای نارنجی به صورت خام و پخته شده بسیار مفید می باشد. سعی کنید با گشنیز یا سیر آن را مخلوط کنید تا به یک سس ایده آل برسید.این محلول جادوی برای تقویت چشمان شما ایده آل است.

زرد:   

تخم مرغ و ذرت منابع بسیار خوبی برای لوتئین ، فیبر و ویتامین های گروه B هستند.زرده منبع عالی بسیاری از مواد مغذی از جمله لوتئین است. سعی کنید برای یک صبحانه سریع هنگام سفر ، تخم مرغ های خرد شده را در یک تورتیلا ذرت بپیچید.

سبز:

اسفناج ، کلم پیچ ، سبزی های برگدار. سبزیجات برگدار از بهترین منابع لوتئین هستند. پخت و پز سبزیجات ، مانند اسفناج تفت داده شده یا کلم پیچ ، باعث جذب چشمگیر جذب لوتئین در بدن می شود. نخود فرنگی ، کلم بروکلی ، لوبیای سبز ، پسته و کیوی نیز منابع عالی لوتئین و همچنین گیاهانی مانند جعفری و گشنیز هستند. برای بچه هایی که اسفناج نمی خورند ، رشته فرنگی اسفناج یا چیپس کلم پیچ را امتحان کنید.

آبی:

خوب، ما در اینجا تقلب کردیم. آب به عنوان یک ماده غذایی در نظر گرفته نمی شود ، اما هیدراته ماندن به روان سازی طبیعی چشم کمک می کند و می تواند با ایجاد مقاومت در برابر مشکلات مختلف و محافظت از ان موجب تقویت چشمان ما شود. 

بنفش:

آلو و آلو خشک همگی حاوی لوتئین و ویتامین C هستند که با سلامت چشم نیز ارتباط دارد. آلو همچنین منبع آب خوبی برای کمک به هیدراته نگه داشتن شماست.

حفظ سلامت، مخصوصا سلامت چشم از جمله نکاتی است که حتما باید در زندگی خود و کودکانمان به آن توجه نمود.

سلامت چشمان آنچنان حائز اهمیت است که در سالیان گذشته سازمان جهانی بهداشت با ایجاد کنوانسیونی بین المللی بررسی وضعیت چشم کودکان را در سراسر جهان اجباری کرد.

امروزه بسیاری از کودکان و خانواده‌های آن ها با انواع مختلف بیماری های چشمی درگیر هستند. از این رو اگر بدانیم چه مواد معدنی و مغذی‌ای در پیشگیری و تقویت چشمان خود و خانواده‌مان از اهمیت بالایی برخوردار است، بایستی از آنها بهره مند شویم.

برعایت برخی موارد رایج در خصوص حفظ و مراقبت از چشمان خود، می توانیم از بروز بسیاری از مشکلات رایج در سنین بالا و میانسالی جلوگیری نماییم.

طبق تحقیقات صورت گرفته بسیاری از بیماری های چشمی بزرگسالان ناشی از اشتباهات ما در دوران کودکی‌سست. بنابراین نقش والدین در تقویت چشمان کودکان‌شان علاوه بر اکنون، میراث بزرگی برآن‌ها در سنین میان‌سسالی و بزرگسالی خواهد بود.

با تمام این تفاسیر اما برخی از والدین نسبت به حفظ یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌های خدادی انسان یعنی همان چشم، سهل انگاری می کنند و ناخواسته باعث بروز مشکلاتی در آینده برای کودکان خود می شوند.