تهوع صبحگاهی (حالت تهوع و استفراغ در بارداری)

تهوع بارداری یا بیماری صبحگاهی

تهوع صبحگاهی یکی از علائم رایج در اوایل بارداری است اگر بعد از هر بار غذا خوردن حس حالت تهوع داشته یا بوی خاصی باعث تحریک معده ی شما می شود ، حالت تهوع صبحگاهی بسیار آزار دهنده است. با این حال ، تا زمانی که بتوانید مقداری از غذا را در معده نگه دارید ، بعید است بیماری شما روی کودک شما تأثیر بگذارد.

بیماری صبحگاهی چیست؟

تهوع صبحگاهی شایع ترین و اولین نشانه های بارداری است. در اوایل بارداری ، از هر 10 نفر ، نه نفر در برخی موارد احساس بیماری می کنند یا بیمار می شوند.

اینکه بیماری چقدر بد است از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در بیشتر موارد، حالت تهوع و استفراغ خفیف تا متوسط ​​گزارش می شود. از هر سه نفر یک نفر احساس تهوع دارند اما در واقع استفراغ نمی کند.

ممکن است هنگام بیدار شدن از خواب دچار عارضه خفیف و ملایم شوید ، یا بوی خاصی باعث تهوع شما در طول روز شود. همچنین ممکن است هر وقت غذا می خورید تمایل به تهوع داشته باشید. این احساس یا بیماری ممکن است هفته ها یا حتی ماه ها ادامه داشته باشد.

اصطلاح “بیماری صبحگاهی”  و “تهوع بارداری” می تواند کمی گمراه کننده باشد ، زیرا بخش زیادی از زنان در طول روز احساس بیماری می کنند. با این حال ، صبح یک زمان بسیار معمول برای بیماری بارداری و استفراغ است.

اگر دچار حالت تهوع شدید باشید ممکن است در انجام فعالیت های دیگر و یا نگهداری از کودک خود دچار مشکل شوید. تهوع صبحگاهی می تواند بر روابط شما با شریک زندگی ، خانواده و دوستان تأثیر بگذارد و حتی منجر به افسردگی شود.

شدیدترین حالت تهوع صبحگاهی hyperemesis gravidarum (HG) است. اگر روزانه چندین بار استفراغ می کنید، قادر به خوردن یا نوشیدن نیستید و اگر لاغر می شوید ، ممکن است HG داشته باشید.

بر خلاف بیماری عادی صبحگاهی ، HG می تواند بر شما و سلامت کودک تأثیر بگذارد مگر اینکه درمان شود. بنابراین هرچه زودتر با پزشک یا مامای خود صحبت کنید.

تهوع بارداری
تهوع بارداری یا بیماری صبحگاهی

آیا تهوع صبحگاهی روی کودک من تأثیر می گذارد؟

تا زمانی که بتوانید مقداری از غذا و مایعات را پایین نگه دارید ، تهوع صبحگاهی بر کودک شما تأثیر بد نمی گذارد. حتی در موارد بسیار شدید نیز به شرطی که معالجه شود بعید است که ضرری داشته باشد.

احساس بیماری و تهوع بارداری نشان می دهد جفت به خوبی رشد کرده و هورمون های بارداری شما برای ادامه بارداری کار می کنند. تحقیقات نشان می دهد احتمال سقط جنین در زنانی که تهوع صبحگاهی دارند کمتر از کسانی است که این مشکل را ندارند.

اما این بدان معنا نیست که اگر احساس بیماری نکنید ، بارداری سالمی نخواهید داشت. شما ممکن است فقط یکی از خوش شانسها باشید!

اگر می توانید یک رژیم متعادل داشته باشید. اما اگر بعد از هر بار غذا خوردن خیلی مریض هستید ، فقط چیزهایی را بخورید که معده تان می تواند تحمل کند.

تهوع بارداری یا بیماری صبحگاهی

این به این معنی است که ممکن است برای مدتی گزینه های غذایی عجیب و غریب یا محدود داشته باشید. فقط ممکن است بتوانید نان یا سیب زمینی بخورید. سعی کنید نگران نباشید – زمانی که بیماری خود را پشت سر می گذارید ، وقت کافی برای خوردن غذای سالم خواهید داشت.

در این فاصله ، کودک شما مواد مغذی مورد نیاز بدن را از ذخایر بدن شما دریافت می کند ، حتی اگر غذای خوبی نخورید. وقتی اشتهایتان برگشت ، برنامه ریزان وعده های غذایی  می توانند به شما کمک کنند تا مواد مغذی مورد نیاز بدن را در طول بارداری دریافت کنید.

ماده مغذی مهم در سه ماهه اول اسید فولیک است. مکمل روزانه 400 میکروگرم (میکروگرم) اسید فولیک مصرف کنید ، زیرا این امر به رشد ستون فقرات و سیستم عصبی کودک شما کمک می کند. همچنین باید روزانه یک مکمل حاوی 10 میکروگرم ویتامین D مصرف کنید.

شما می توانید یک مولتی ویتامین بارداری مصرف کنید که حاوی 10 میکروگرم ویتامین D و 400 میکروگرم اسید فولیک باشد. فواید مصرف یک مولتی ویتامین این است که که اگر دچار حالت تهوع هستید فقط یک قرص برای بلعیدن خواهید داشت.

اگر مرتبا استفراغ می کنید و قادر به خوردن و آشامیدن بدون بیماری نیستید ، ممکن است دچار کم آبی شوید. مهم است که بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. روش های درمانی وجود دارد که می تواند به شما در خانه کمک کند و هرچه زودتر آنها را شروع کنید. علائم هشدار دهنده مبنی بر اینکه شما به کمک نیاز دارید عبارتند از:

  • ادرار شما خیلی تیره است یا بیش از هشت ساعت ادرار نمی کنید
  • شما شکم درد یا تب دارید
  • احساس ضعف می کنید
  • شما خون استفراغ می کنید
  • شما دچار استفراغ مکرر و غیرقابل توقف می شوید
  • نمی توانید چیزی را به مدت 24 ساعت نگه دارید