جدول رویش دندان نوزاد | آشنایی با جدول زمانی دندان درآوردن کودک شما

خبرنامه‌ی ناردانام؛ مجله‌ی سلامت و زیبایی

شاید برای شما هم جالب باشد که  حتی قبل از تولد کودک، جوانه های کوچک دندان در زیر لثه های او در حال رشد هستند.

چه زمانی دندان های شیری شروع به ظاهر شدن می کنند؟

عکس العمل نوزادان بسیار متفاوت هستند، بنابراین به یاد داشته باشید که این یک راهنمای کلی است. کاملاً طبیعی است که کودک اولین دندان خود را در اوایل چهار ماهگی یا در اواخر 15 ماهگی نشان دهد. البته برخی از نوزادان حتی با دندان به دنیا می آیند!

کودک شما باید قبل از اینکه یک مجموعه کامل از اولین دندانهای شیری داشته باشد ، بین دو و نیم سال و سه سال داشته باشد. لازم به یادآوری است که اگر کودک شما زودرس به دنیا آمد یا وزن کم داشت ، دندان های او بعداً رشد خواهد کرد.

جدول رویش دندان نوزاد:

  • پنج ماه (معمولاً: چهار تا هفت ماه)

در این دوره دندان درآوردن شروع می شود. لثه های کودک شما ممکن است در جایی که دندان های جدید وی می روید متورم و قرمز باشد. ممکن است بیش از حد معمول چیزها را بجوید و بسته به نوع رنگ پوست ممکن است گونه اش نیز قرمز گردد.

دندان درآوردن برای برخی از نوزادان دردناک بوده و برای برخی دیگر دردناک نمی باشد، اما ممکن است کودک شما معمولاً ناآرام باشد. شما باید در این مواقع کودکتان را بیشتر نوازش دهید.

آیا می دانید؟

به محض اینکه اولین دندان کودک شما رشد کرد، باید مسواک زدن را شروع کنید.

جدول رویش دندان نوزاد

  • شش ماه (معمولاً: پنج تا ده ماه)

اولین دندان های کودک شما معمولاً از وسط لثه ی پایینی شروع به رشد  می کنند. به این دندان ها، دندان های ثنایای مرکزی پایین گفته می شود. برخی از نوزادان با استفاده از حلقه دندان،تسکین زیادی می یابند.

آیا می دانید؟

این حلقه ها برای کودک شما بی خطر هستند و می توانید از انواع مختلف آنها استفاده کنید.این حلقه ها را می توانید در یخچال سرد کرده و سپس استفاده کنید.این حلقه ها کمک می کنند تا ناراحتی کودک شما کاهش یابد.

جدول رویش دندان نوزاد
جدول رویش دندان نوزاد|کودک شما باید قبل از اینکه یک مجموعه کامل از اولین دندانهای شیری داشته باشد ، بین دو و نیم سال و سه سال داشته باشد.
  • هفت ماه (معمولاً: شش تا دوازده ماه)

دو دندان میانی در فک بالا (دندان های مرکزی بالا) رشد می کنند.

آیا می دانید؟

در این دوره  می توانید غذاهای سرد را مستقیماً از یخچال به او بدهید تا به او آرامش دهید. میوه و سبزیجاتی مانند موز سرد و خیار را امتحان کنید.

  • نه تا شانزده ماه (معمولاً: نه تا دوازده ماه)

دندان های بالایی کودک شما درست در کنار دندان های میانی (دندان های برش جانبی فوقانی) ایجاد می شوند. دندان های پایین دقیقاً کنار دندان های میانی (دندان های برش جانبی پایین) بعدی قرار می گیرند.

آیا می دانید؟

دندان ها دو به دو می رویند. دو تا در سمت چپ و دو تا در سمت راست. دندان درآوردن برای هر دندان حدود هشت روز طول می کشد. علائم 4 روز قبل از رویش شروع می شود.

  • چهارده ماه (به طور معمول: دوازده تا نوزده ماه)

اولین دندانهای آسیاب تقریباً همزمان از پایین و بالا می رویند.دندان مولر دندان هایی هستند که در پشت دهان کودک شما هستند که غذا را خرد و خرد می کنند.

آیا می دانید؟

دندانهای شیری، دندانهای سفید و روشن تر از دندانهای دائمی هستند.

  • هجده ماه (به طور معمول: شانزده تا بیست و سه ماه)

دندان های نیش، دندان هایی هستند که برای خرد کردن کاربرد دارند.

  • بیست و شش ماه (معمولاً: بیست تا سی و سه ماه)

دندانهای بسیار عقب یا دندان های آسیاب دوم در لثه های پایین و بالا رشد می کنند. کودکان در 2.5 الی 3 سال دارای یک مجموعه کامل از 20 دندان اصلی است که به آن دندان های شیری گفته می شود.

  • چهار سال

فک و استخوان های کودک شما رشد می کنند تا بین دندان های شیری فاصله ای برای ایجاد دندان های بزرگسال ایجاد شود. اولین دندانهای کودک شما معمولاً از حدود شش یا هفت سالگی شروع به ریزش می کنند و دندانهای دائمی آنها جایگزین می شوند. دختران معمولاً زودتر از پسرها اولین دندانهای خود را از دست می دهند و این دندان اغلب یکی از دندانهای جلویی درفک پایین است که اول از همه می افتد.

اگر کودک شما در اولین تولد خود هیچ نشانه ای از رویش دندان ندارد به دندان پزشک خود مراجعه کنید. ابن واکنش در هر کودکی متفاوت می باشد. البته به کمک جدول رویش دندان نوزاد می توانید تا حدودی از طریقه رشد دندان های کودکتان آگاه شوید.