روشهای تنبیه کودکان بدون تنبیه بدنی

خبرنامه‌ی ناردانام؛ مجله‌ی روانشناسی کودک

تنبیه بدنی از جمله روش های بی اثر و در عین حال مخرب تربیت کودک می باشد. تنبیه بدنی کودک به دلیل رفتار ناشایست باعث بروز دوگانگی رفتاری می شود. چرا که او به این مورد فکر می کند که اگر کتک خوردن او از طرف خانوداه ایرادی ندارد چرا کتک زدن دیگران توسط او مشکل زا باشد!

 

روشهای تنبیه کودکان بدون تنبیه بدنی آنها ؛ همه ی ما می دانیم در برخی موارد ممکن است فرزندمان کار اشتباه و نادرستی را مرتکب شود. زمانی که نیاز است فرزندمان را تنبیه کنیم باید به سمت تنبیه های غیر بدنی برویم
روشهای تنبیه کودکان بدون تنبیه بدنی آنها ؛تنبیه بدنی از جمله روش های بی اثر و در عین حال مخرب تربیت کودک می باشد.

بهترین روشهای تنبیه کودکان بدون تنبیه بدنی:

همه ی ما می دانیم در برخی موارد ممکن است فرزندمان کار اشتباه و نادرستی را مرتکب شود. زمانی که نیاز است فرزندمان را تنبیه کنیم باید به سمت تنبیه های غیر بدنی برویم. در این مبحث به معرفی تعدادی از راه های تنبیه صحیح کودک اشاره می شود.

1) اختصاص زمان تایم اوت

به کودکتان اجازه دهید در محل خلوت به کارها و اشتباهات خود فکر کند. در این مدت او می آموزد چگونه خود را آرام کند. البته این امر بستگی به آموزش صحیح و مثبت خانواده ها بر می گردد.

2) از دست دادن امتیازات

از دست دادن امتیازات یکی از روشهای تنبیه کودکان است و هدف از این رفتار، مجازات کودکمان نیست، تنها به آنها کمک می کنیم که بتوانند انتخاب های درستی در زندگی داشته باشند. آنها باید متوجه شوند که از دست دادن برخی از امتیازات و تفریحاتشان به دلیل رفتارشان می باشد. به عنوان مثال به دلیل یک رفتار نادرست نتوانند به مدت 12 ساعت از تلویزیون استفاده نمایند.

3) نادیده گرفتن رفتارهای ناشایست خفیف

بی توجهی و نادیده گرفتن کودک گاهی می تواند موثرترین روشهای تنبیه کودکان باشد. بی توجهی به این معنی خطرناک نیست که در مقابل کارهای خطرناک فرزندتان سکوت کنید.

وقتی کودک شروع به بهانه گیری و شکایت برای جلب توجه نمود، وانمود کنید که صدای او را نمی شنوید و او را نمی بینید.

زمانی که او متوجه رفتار اشتباه خود شد توجه خود را به او برگردانید. با گذشت زمان ، آنها می آموزند که درخواست مودبانه بهترین راه برای تأمین نیازهای آنها است.

4) آموزش مهارتهای جدید

یکی از مهمترین مشکلات تنبیه بدنی این است که به کودکتان یاد نمی دهید چگونه رفتار بهتری داشته باشد.

زمانی که فرزندتان رفتار ناشایستی مرتکب می شود و او را تنبیه بدنی می کنید به او آموزش چگونه آرام کردن خود را نمی دهید فقط او را عصبانی تر می کنید.

کودکان از یادگیری بالایی برخوردار هستند و با آموزش می توانند مسائل را به راحتی حل و احساسات خود را مدیریت کنند.

وقتی والدین مهارتها را آموزش می دهند می توانند مشکلات رفتاری کودکان خود را کاهش دهند. بنابراین آموزش مهارت های جدید نیز یکی از موثرترین روشهای تنبیه کودکان است.

از اصولی استفاده کنید که هدفتان آموزش دادن باشد نه مجازات .آگاهی از روشهای تنبیه کودکان بدون تنبیه بدنی از نکاتی است که باید بیاموزید.

5) پیامدهای منطقی

عواقب و پیامدهای منطقی راهی عالی برای کمک به کودکانی هست که رفتارهای غیر اصولی دارند. پیامدهای منطقی کاملا با رفتارهای نادرست گره خورده هست. به عنوان مثال وقتی کودکتان از خوردن شام امتناع می کند به هیچ عنوان اجازه ندهید میان وعده ی دیگری بخورد.

6)پیامدهای طبیعی

پیامدهای طبیعی به کودکتان اجازه می دهد از اشتباهات خود درس بگیرد. مثلا وقتی کودکتان می گوید نمی خواهد در هوای سرد لباس گرم بپوشد اجازه دهید همان گونه بیرون برود و متوجه اشتباه خود شود.

وقتی فکر می کنید کودکتان می تواند از اشتباه خود درس بگیرد اجازه دهید با پیامدهای طبیعی روبرو شود. مهم ترین وظیفه ی شما به دست گرفتن کنترل می باشد. مطمئن شوید تهدید متوجه کودکتان نیست.

7)پاداش برای رفتار خوب یکی دیگر از روشهای تنبیه کودکان

به جای تنبیه بدنی کودک به دلیل رفتار ناشایست، به ازای رفتار شایسته ی او پاداشی برایش در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر فرزندتان به صورت مداوم با خواهر یا برادرش دعوا می کند، یک سیستم پاداش برای رفتار بهتر آنها در نظر بگیرید تا به آنها انگیزه دهد.

فراهم کردن انگیزه برای رفتار درست می تواند رفتارهای نادرست را سریع تغییر دهد. پاداش به کودکان کمک می کند تا به جای تأکید بر رفتار بدی که قرار است از آن اجتناب کنند ، روی آنچه برای کسب امتیازات باید انجام دهند تمرکز کنند.

8) ستایش رفتار خوب

با ستایش رفتار درست فرزندتان از مشکلات رفتاری او جلوگیری کنید. به عنوان مثال زمانی که فرزندتان با خواهر یا برادر خود به خوبی بازی می کند به آنها بگویید که امروز رفتار شایسته ای داشته اند. زمانی که چند کودک در یک محل بازی می کنند توجه ویژه خود را معطوف کودکی کنید که از قوانین پیروی می کند.