لوشیا یا خونریزی بعد از زایمان چیست

خبرنامه‌ی ناردانام؛ مجله‌ی سلامت و زیبایی

خونریزی واژینال (لوشیا) پس از زایمان کاملاً طبیعی است. خونریزی عمدتا از ناحیه رحم، محلی که جفت متصل شده است اتفاق می افتد، همچنین می تواند از هر گونه پارگی یا بریدگی ناشی از زایمان ایجاد شود. خونریزی با خون قرمز روشن شروع می شود و با بهبود رحم شما به رنگ قهوه ای در می آید. اگر در حال شیر دهی هستید خونریزی شما قرمزتر و شدیدتر خواهد بود. به هیچ عنوان از تامپون استفاده نکنید چرا که باعث عفونت می شود.

چرا خونریزی بعد از تولد (لوشیا) اتفاق می افتد؟

هر مادری بعد از تولد فرزندش خونریزی می کند ، خواه زایمان واژینال داشته باشد خواه سزارین. بیشتر خونریزی ها از محلی است که جفت از دیواره رحم جدا  می شود ، اما همچنین می تواند از هر گونه بریدگی و پارگی ناشی از تولد کودک شما باشد. بلافاصله پس از تولد، خونریزی ممکن است زیاد باشد ، اما طی روزها و هفته های بعدی به تدریج کم تر می شود. 

خونریزی(لوشیا) به رنگ قرمز روشن شروع می شود و حدود 10 روز مانند یک دوره سنگین خواهد بود. ممکن است حدود روزه هفت به مدت 24 ساعت خونریزی شما سنگین شود. این رنگ به تدریج تغییر می کند و به رنگ قهوه ای در می آید و پس از بهبود رحم شما به اندازه قبل از بارداری مایل به زرد می شود. خونریزی پس از تولد معمولاً حدود چهار تا شش هفته طول می کشد اما به طور کامل 12 هفته طول می کشد.

آیا شیردهی باعث خونریزی بیشتر می شود؟

شیردهی در ابتدا می تواند باعث خونریزی سنگین تری شود. همچنین می توانید مانند دوره قاعدگی درد داشته باشد. این اتفاق می افتد زیرا شیردهی باعث انقباض و کوچک شدن رحم شما می شود. اگر کودکتان دوقلو یا بیشتر باشد ، درد پس از آن می تواند شدیدتر باشد.

با ایبوپروفن که ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) یا پاراستامول است می توانید درد پس از آن را کاهش دهید. در صورت شیردهی ، مصرف هر دو بی خطر است ، زیرا فقط مقادیر کمی به شیر مادر وارد می شود. یک بطری آب گرم یا یک حمام گرم نیز ممکن است به تسکین درد کمک کند.

آیا باید از تامپون یا نوار بهداشتی استفاده کنم؟

تا شش هفته پس از زایمان، از تامپون استفاده نکنید. در حالی که واژن و رحم شما هنوز در حال بهبود است. استفاده از تامپون یا فنجان قاعدگی می تواند احتمال ابتلا به عفونت را افزایش دهد. برای شروع ممکن است لازم باشد هر دو ساعت نوار بهداشتی خود را عوض کنید ، سپس در روزها و هفته های آینده هر سه یا چهار ساعت باید نوار خود را عوض کنید.

بعضی از خانم ها دوست دارند به آب حمام خود نمک اضافه کنند ، اما فقط با آب تمیز زخم شما خوب می شود.

چه موقع باید مشاوره پزشکی بگیرم؟

بعد از تازه به دنیا آمدن، دو زمان مهم برای دریافت مشاوره پزشکی وجود دارد:

 • اگر خیلی خونریزی دارید
 • اگر فکر می کنید ممکن است عفونت داشته باشید

گاهی اوقات ، خونریزی بسیار سنگین تر از لوشیا ی طبیعی اتفاق می افتد. این خونریزی پس از زایمان (PPH) نامیده می شود. PPH می تواند طی 24 ساعت پس از زایمان (PPH اولیه) یا بین 24 ساعت تا 12 هفته پس از زایمان (PPH ثانویه) اتفاق بیفتد.

PPH اولیه معمولاً خیلی سریع بعد از تولد اتفاق می افتد . اگر جفت از رحم شما به درستی جدا نشود، یا در هنگام تولد آسیب دیدید ممکن است PPH ایجاد شود.

PPH ثانویه معمولاً در اثر عفونت یا قطعات جفت باقی مانده از بدو تولد ایجاد می شود. اگر خونریزی پس از زایمان دارید ، می توانید خیلی سریع 500 میلی لیتر خون از دست دهید و نیاز به درمان فوری دارید. در صورت خونریزی شدید در حالی که هنوز در بیمارستان هستید ، توسط پرسنل سریعاً معالجه خواهید شد. اگر در خانه هستید و شروع به خونریزی شدید می کنید ، با یک آمبولانس تماس بگیرید اگر که:

 • خونریزی بسیار شدید می شود و بیش از یک پد در ساعت خیس می شود.
 • چهار روز یا پس از زایمان ، خونریزی مداوم تازه (قرمز روشن) و شدیدتر می شود.
 • احساس ضعف و گیجی می کنید.
 • قلب شما شروع به حرکت می کند ، یا ضربان قلب شما نامنظم می شود.

خونریزی پس از زایمان چگونه درمان می شود؟

اینکه شما برای خونریزی پس از زایمان چه درمانی نیاز دارید ، به علت ایجاد آن بستگی دارد. اگر PPH اولیه باشد ، در بیمارستان به عنوان یک اورژانسی تحت درمان قرار خواهید گرفت.

پزشک یا ماما با استفاده از یک یا چند روش درمانی زیر سعی می کنند رحم شما را به انقباض تشویق کنند:

 • رحم خود را از طریق شکم ، یا گاهی از طریق واژن ماساژ دهید
 • قرار دادن یک لوله (کاتتر) در مثانه برای تخلیه آن

اگر خونریزی شما ادامه یابد ، ممکن است به شما پیشنهاد شود:

 • داروهایی برای جلوگیری از خونریزی یا لخته شدن خون
 • عملی برای جلوگیری از خونریزی ، اغلب برای از بین بردن قطعات جفت که هنوز در داخل بدن هستند

هنگامی که برای خونریزی پس از زایمان به درمان مناسب رسیدید ، شما باید کاملا بهبود پیدا کنید اما ممکن است چند هفته مراقبت و استراحت خوب طول بکشد تا کاملا بهبود یابید.

چگونه متوجه می شوم که به عفونت مبتلا شده ام؟

در صورت بروز علائم عفونت نیز باید با ماما یا پزشک خود تماس بگیرید. علائم اصلی عبارتند از:

 • درد در زیر شکم و کشاله ران شما
 • خونریزی سنگین
 • لوشیا که بوی نامطبوعی دارد
 • تب و / یا لرز ، و به طور کلی احساس ناراحتی می کنید
 • سردرد

پزشک یا مامای شما ممکن است یک دوره آنتی بیوتیک برای درمان عفونت تجویز کند. اگر خونریزی زیاد است یا ادامه دارد ، ممکن است لازم باشد برای آزمایش و درمان بیشتر به بیمارستان بروید ، مانند:

 • آنتی بیوتیک ، که از طریق قطره به شما داده می شود
 • یک عمل برای از بین بردن هر قسمت از جفت درگیر در رحم

اطمینان حاصل کنید که همه علائم پس از زایمان را می دانید و هرگز نباید آنها را نادیده بگیرید.