وزن BMI و درصد چربی بدن

خبرنامه‌ی ناردانام؛ مجله‌ی سلامت و زیبایی

وزن BMI و درصد چربی بدن، این کلمات را به صورت مداوم می شنوید. اما معانی این کلمات برای زنانی که می خواهند به وزن ایده آل برسند چیست؟

وزن، BMI و درصد چربی بدن

درتلاش هستید وزن خود را کم کنید ولی مطمئن نیستید چگونه؟ یا شاید نیاز دارید که یکبار برای همیشه بدانید BMI چیست و چگونه بر سلامتی شما اثر می گذارد.

وزن BMI و درصد چربی بدن

برای اندازه گیری ترکیب بدن از سه مقدار استفاده می شود. وزن راحت ترین و در عین حال روتین ترین معیار برای سنجش می باشد. اگر چه با مایعات درون بدن میزان آن به صورت 2 کیلوگرم افزایش می یابد.

آیتم دیگر BMI می باشد که از قد و وزن برای اندازه گیری آن استفاده می شود. تفاوت این مورد با وزن در این است که قد نیز موثر می باشد. اندازه گیری بی ام آی بر اساس کیلوگرم بر متر مربع یک روش غیر استاندارد می باشد. استاندارد ها در این روش بین زن و مرد تفاوت قائل نیستند، فقط تفاوت بر اساس عضله و توده چربی را مجاز می داند.

در زنان ورزشکار شاخص “وزن BMI و درصد چربی بدن” نادرست نشان می دهد چرا که وزن عضلات از وزن چربی بیشتر بوده و طبق استانداردهای بی ام آی شما را چاق تر نشان خواهد داد.

اساساً بی ام آی شاخصی است که جایگزین چارت قد و وزن شده است. اما این عدد کمی گیج کننده می باشد.

  • طبق استانداردها، بی ام آی بالای 30، چاق
  • زیر 18 لاغر
  • بین 18 تا 25 سال طبیعی می باشد

وزن BMI و درصد چربی بدن

درصد چربی بدن

در معیار وزن BMI و درصد چربی بدن؛ درصد چربی بدن دقیق ترین معیار برای تخمین ترکیب بدن است. درصد چربی بدن، نشان دهنده ی میزان چربی موجود در بدن است. درصد طبیعی چربی بدن برای زنان 20 تا 30 است (برای آقایان کمتر است).

در زنان درصد چربی زیر 17 بسیار کم، بین 30 تا 33 ، چربی بدن زیاد ؛ و بالاتر از 34 ، چربی بدن بسیار بالا یا چاق می باشد.

دقیق ترین روش اندازه گیری درصد چربی بدن روش DEXA می باشد که در آزمایشگاه یا مطب پزشک انجام گرفته و گران قیمت می باشد.این همان اندازه گیری رادیوگرافی است که برای تعیین تراکم استخوان استفاده می شود.

راه دیگر استفاده از مخزن های مخصوص آب است که از روش های دیگر گران قیمت تر و غیر عملی تر می باشد

وزن BMI و درصد چربی بدن | حذف چربی

یکی از ساده ترین و متداول ترین اندازه گیری های درصد چربی بدن، اندازه گیری های پوستی است ، که در آن یک تست کننده از کولیس برای اندازه گیری فشار چربی در نقاط مختلف بدن استفاده می کند. این ارزیابی بسیار به مهارت آزمون دهنده بستگی دارد. اگر توسط یک آزمایشگر باتجربه انجام شود ، می تواند تا 93 درصد دقیق باشد.

روش معمول دیگر ، امپدانس بیوالکتریک است. این دستگاهی است که شبیه ترازو است و در بسیاری از سالن های بدن سازی رایج است و حتی برای مصارف خانگی نیز در دسترس است. این روش از جمله روش های غیرقابل اعتماد می باشد. چرا که به وزن آب ، دما ، جریان خون و سایر عوامل بستگی دارد.

تمام این اندازه گیری ها می توانند به نحوی سلامت را نشان دهند ، اما نباید اساس یک رژیم ورزشی یا رژیم غذایی باشند. به یاد داشته باشید ، اگر از وزن به عنوان راهنمای خود استفاده می کنید ، وزن عضله بیشتر از چربی می باشد. اگر در حال افزایش قدرت هستید اما وزن خود را تغییر نمی دهید ، در حال لاغرتر شدن هستید.

کاهش یا افزایش وزن

در روش بهترین تغییرات در وزن به آرامی انجام می گیرد. هر چقدر تغییرات به آرامی انجام گیرد یعنی بدن شما به این تغییرات عادت کرده است و یا دوست دارد به وزن قبلی خود بازگردد.

در شاخص وزن BMI و درصد چربی بدن، بهترین راه برای افزایش یا از دست دادن تغییر کالری دریافتی در رژیم غذایی 500 کیلوکالری در روز است. این تغییر باید برابر با یک کیلوگرم کاهش یا افزایش وزن در هفته باشد.

نگه داشتن دفترچه یادداشت غذایی “وزن BMI و درصد چربی بدن” به مدت هفت روز می تواند شما را نسبت به عادات غذایی خود آگاه کند و تغییر راهبردی را به روشی سالم استراتژیک کند. متخصصان تغذیه و گروه های حمایتی می توانند در رسیدن به اهداف تغییر وزن BMI و درصد چربی بدن بسیار کمک کنند.