8 رفتار غافلگیر کننده نوزادان

خبرنامه‌ی ناردانام؛ مجله‌ی سلامت و زیبایی

مهم نیست که چقدر امادگی دارید، نوزاد شما کارهایی را مرتکب می شود که شما را متعجب خواهد کرد. آمادگی برای تولد نوزاد معمولاً در تهیه ی سیسمونی و لوازم آن خلاصه می شود. در این مبحث رفتار غافلگیر کننده نوزادان معرفی خواهد شد.

معمولاً  آمادگی متوسط زنان باردار در حد آموزش های ابتدایی و تهیه سیسمونی و مدیتیشن می باشد. وقتی از مادران چند هفته پس از تولد کودکشان می پرسید که چه کاری انجام می دهند، از آنها می شنوید که می گویند ای کاش اطلاعات بیشتری در مورد کودکشان  داشتند.

در مبحث رفتار غافلگیر کننده نوزادان، یادگیری درباره نوزاد شما می تواند استرس آور باشد زیرا مهارت های ارتباطی نوزاد محدود به گریه می باشد. کودک شما برای نیازهای مختلف گریه های مختلفی خواهد داشت. نیاز است شما این گریه ها را از هم تشخیص دهید. آنها در روزهای اولیه تقریباً برای همه چیز به پشتیبانی نیاز خواهند داشت و شما مسئول تشخیص این موضوع هستید.

در این مبحث به معرفی مواردی پرداخته می شود که در هر کودکی طبیعی است و نیازی به نگرانی نیست.

رفتار غافلگیر کننده نوزادان:

خزیدن به سمت پستان

زمانی که کودک شما متولد می شود و روی بدن شما قرار می گیرد، نوزاد به صورت خودکار به سمت پستان می خزد. اگر نوزاد در زمان و مکان مناسب قرار گیرد و گرسنه باشد این امر اتفاق می افتد( البته این امر در تمامی نوزاد ها اتفاق نمی افتد).

رفتار غافلگیر کننده نوزادان: خزیدن به سمت پستان

حرکات روی شکم نوزاد

بخشی از توانایی کودک شما در انجام خزیدن به سمت پستان ، قدرت خارق العاده او در نگه داشتن سر خود به سمت بالا و حرکت دادن آن به اطراف است. گردن نوزادان بسیار شکننده و ضعیف می باشد ولی توانایی این عمل را دارند.

شما باید رفتار غافلگیر کننده نوزادان خود را مد نظر داشته باشید، حرکات روی شکم نوزاد را از دو هفتگی او شروع می شود و به احتمال زیاد از قدرت آنها تعجب خواهید کرد. این عمل را روزانه 20 دقیقه انجام دهید تا زمانی که کودک شما توانایی نشستن را پیدا کند.

8 کاری که انجام آن توسط نوزاد شما را غافلگیر می کند

لبخند زدن

لبخند زدن به دلیل گاز یا رفلکس و نه به خاطر شادی و بازی با والدین در 6 تا 8 هفته‌ی اول تولد دیگر رفتار غافلگیر کننده نوزادان به شمار می رود. زمانی که نوزاد یاد می گیرد عضلات خود را در جهان خارج حرکت دهد، حرکات او تند تر خواهد شد. عضلات صورت از این امر مستثنی نیستند و کم کم یاد می گیرند و توانایی واکنش و لبخند را خواهند داشت.

لبخند های ابتدایی اگر چه واقعی نیستند ولی باعث ایجاد عکس های زیبایی می شوند. نوزاد شما از 8 هفتگی شروع به لبخند زدن های واقعی می کند و این امر ریشه در عشق و تحسین دارد.

8 کاری که انجام آن توسط نوزاد شما را غافلگیر می کند
8 کاری که انجام آن توسط نوزاد شما را غافلگیر می کند

شناسایی والدین بر اساس بوی آنها

شناسایی والدین از دیگر مصادیق رفتار غافلگیر کننده نوزادان است، کودکان از 6 ماهگی که در شکم مادر هستند توانایی بویایی بالایی دارند. به همین دلیل است که یک پیراهن با بوی آشنا کودک گریان را آرام می کند. این به این معنی است که اگر والدین در نزدیک آنها باشند کاملا حس خواهند کرد. بعضی از نوزادان چنان بویایی بالایی دارند که وقتی مادرشان وارد ساختمان شود کاملا حس می کنند.

 

عدم تولید اشک در ماه های اولیه تولد

علارغم گریه ی نوزاد در اولین ساعت های تولد، اشکی تولید نمی شود. از دیگر مصادیق رفتار غافلگیر کننده نوزادان، عدم وجود مجاری اشک در ماه های اولیه تولد است و بعد از ماه سوم این مجاری شروع به رشد می کند. اگر مشاهده کردید که حتی در صورت ناراحتی کودک شما اشک می ریزد ، ممکن است مجرای اشک مسدود شده باشد و شما باید با متخصص اطفال تماس بگیرید.

چهره ی مادر خود را تشخیص می دهند

 از دیگر موارد رفتار غافلگیر کننده نوزادان، تولد با بینایی نچندان بالاست. وقتی متولد می شوند بوی خوبی دارند به صداها حساس هستند. در بدو تولد نوزادان قادر به دیدن حدود هشت تا دوازده اینچ خواهند بود. همچنین فقط رنگ های قرمز، سفید و مشکی را تشخیص می دهند. تشخیص رنگ های دیگر از هفته ی ششم به بعد آغاز می شود.

حضور افراد در کنارشان را حس می کنند

از آنجا که کودک شما برای اولین بار همه چیز را تجربه می کند ، به شدت به انرژی حساس هستند. آنها می توانند حضور  انسان های دیگر را در اطراف خود حس کنند. این بدان معناست که آنها نسبت به عصبانیت ، اضطراب ، نگرانی و تنش نیز بسیار حساس هستند.

کودک شما همه چیز را متوجه می شود، بنابراین مراقب باشید که جو آرام و پرنشاط باشد. شما باید یک پایه حمایتی و نرم برای سیستم حسی کودک خود ایجاد کنید.

نیاز به 15 تا 18 ساعت خواب در روز

بسیاری از افراد نمی دانند که سیستم بدنی کودک طوری است که در هفته های اول بیشتر روز را خواهند خوابید. طبیعت کودک به این صورت است تا شما زمان زیادی را برای بهبودی خود داشته باشید. 

خواب مناسب جزو رفتار غافلگیر کننده نوزادان است، چون کودک شما تازه متولد شده است بعد از 30 تا 60 دقیقه خسته شده و نیاز به خواب خواهد داشت. بسیاری از نوزادان به دلیل گرسنگی از خواب بیدار می شوند. این الگوی خواب به سرعت تغییر می کند و تا می توانید از این فرصت استفاده کنید.

نوزادان واقعا فوق العاده بود و بسیار باهوش هستند. اگر بتوانید محیط یادگیری و مساعدی را فراهم کنید، از هوش و توانایی آنها شگفت زده خواهید شد. کودک شما روز به روز تغییر خواهد کرد و مشاهده می کنید چقدر قادرند به تنهایی کارهای خود را انجام دهند.