6 راه حل برای به رختخواب رفتن کودکان

خبرنامه‌ی ناردانام؛ مجله‌ی روانشناسی کودک

آیا زمان خواب کودکتان به یک معضل بزرگ در زندگیتان تبدیل شده است؟ بهتر است بدانید تمامی کودکان نوپا و بزرگتر با این مشکل روبرو هستن.

شبها در یک زمان مشخص کودکان خود را به حمام ببرید، یک میان وعده برای کودک خود تهیه کنید. او را بغل کنید، یک داستان برای او بخوانید، سعی کنید تمامی چیزهایی که باعث راحتی او می شود را انجام دهید.

ابن قوانین به نحوی به کودک شما یادآوری می کند که زمان خواب اوست و بدن به نحوی آماده خواب می شود.

برای ماندن در این برنامه و مسیر مشکل دارید؟ حفظ این روال برای کودکان سن کوچکتر بسیار راحت تر و بهتر می باشد. این مورد را به خاطر داشته باشید نیاز به برنامه ی مفصلی برای اجرای این کارها ندارید. راه حل برای به رختخواب رفتن کودکان بسیار آسان می باشد؟

6 راه حل برای به رختخواب رفتن کودکان
6 راه حل برای به رختخواب رفتن کودکان|آیا زمان خواب کودکتان به یک معضل بزرگ در زندگیتان تبدیل شده است؟

مهم ترین کلید راحتی است

بهتر است بدانید اگر کودک شما خیلی گرم و یا خیلی سردش باشد خواب او مختل خواهد شد. بهترین کار این است که کودک خود را با یک لایه بیشتر از آنچه که پوشیده است بپوشانید.

اتاق خواب کودک خود را تا حد امکان دنج و آرامش بخش کنید. سعی کنید از نورهای کم و لایت در اتاق استفاده کنید و آهنگ های ملایم و لایت جهت پوشاندن صداهای پس زمینه اضافی استفاده نمایید. موسیقی و نور را به عنوان یک راه حل برای به رختخواب رفتن کودکان در نظر داشته باشید.

تختخواب ها و ملافه های نرم نیز تاثیر زیادی در راحتی خواب کودکان دارند. از بالشت های سنگین و اسباب بازی هایی که دارای باتری هستند اجتناب کنید چرا که امکان نشت باتری و اختلال در خواب وجود دارد.

ایجاد کارت خواب

اگر کودک شما بعد از خواب به بهانه های مختلف بیدار می شود( بهانه آب، آغوش و …) بهتر است از یک ایده استفاده کنید.

برای کودک خود یک کارت خواب ایجاد کنید. برای این کار نیاز به صرف هزینه نیست از کارتهای قدیمی موجود در منزل استفاده کنید.

یک راه حل برای به رختخواب رفتن کودکان این است که به او بگویید اگر نیاز باشد از اتاق بیرون بیاید فقط می تواند یکبار از آن کارت در آن شب استفاده نماید. او حتما سعی خواهد کرد برای کار مهم خود از آن کارت استفاده نماید.

به نقل قول از یکی از همراهان، او از این راه حل برای به رختخواب رفتن کودکان استفاده کرده است. به کودک خودگفته است فقط می تواند یک بار از این کارت استفاده کند و کودک این قضیه را کاملا رعایت می کند.

ایجاد سیستم پاداش

پیشنهاد پاداش می تواند معجزه گر باشد. اجازه دهید فرزندتان خودش جایزه خود را انتخاب کند. اگر یک هفته بدون اذیت بخوابد می تواند از آن جایزه استفاده کند.

امکان انتخاب جایزه این حس را ایجاد می کند که بر شرایط کنترل دارد و نظر او مهم می باشد. همچنین مطمئن خواهید بود چیزی را که واقعا لازم دارد درخواست می کند پس تمام تلاش خود را خواهد کرد.یک  راه حل برای به رختخواب رفتن کودکان همین بحث جوایز والدین است.

 

شرایط خواب کودک خود را بدانید

در آخر به خواب مورد نیاز کودک خود توجه کنید. آکادمی اطفال آمریکا (AAP) بسته به سن کودک شما محدوده پیشنهادی را ارائه می دهد.  

طبق AAP ، کودکان 1-3 ساله هر شب به 10-13 ساعت خواب نیاز دارند. بنیاد ملی خواب (NSF) توصیه می کند کودکان در آن محدوده سنی 12 تا 14 ساعت در یک دوره 24 ساعته بخوابند که شامل چرت زدن هم می شود.این راه حل برای به رختخواب رفتن کودکان بسیار منسب است.

NSF همچنین بین 11 تا 13 ساعت خواب را برای کودکان بین 3-5 سال توصیه می کند. بخاطر داشته باشید که بیشتر کودکان 5 سال به بالا در طول روز نیازی به چرت ندارند.

NSF پیشنهاد می کند دقت کنید آیا کودک شما به صورت کافی و صحیحی استراحت کرده است؟

به عنوان مثال ، آیا او هوشیار است و توانایی تمرکز دارد؟

آیا او صبح به طور طبیعی بیدار می شود ، یا باید او را از رختخواب بیرون بکشید؟

استفاده از این نشانه ها به عنوان یک راهنما به شما کمک می کند تا تشخیص دهید که کودک شما به اندازه کافی می خوابد یا خیر و آیا شما نیاز به تنظیم زمان خواب و یا برنامه خواب او دارید یا نه؟